01:38   Úterý 21.září 2021  
Warning: Use of undefined constant z - assumed 'z' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/79035/virtual/www/domains/myop.martinandco.eu/vrch.php on line 456

Warning: Use of undefined constant L - assumed 'L' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/79035/virtual/www/domains/myop.martinandco.eu/vrch.php on line 457
Svátek má Matouš   

Italská móda

Kdo by neznal značky jako Armani, Versace, Dolce & Gabana, Prada. Čím je ale italská móda tak jedinečná, elegantní a lichotivá? Co dává italské módě ten nezaměnitelný erotický náboj? Jsou to barvy, střihy, materiály? Je to duch místa? Historie? Vliv jednotlivých uměleckých směrů s jejich bohatou pokladnicí vzorů a tvarů - od antiky, přes renesanci a baroko? Asi vsechny ingredience dohromady vytváří ten opojně lahodný koktejl italské „alta moda“, jak ji zcela vlastenecky nazývají sami Italové.

Úspěsný vývoj italské „haute couture“ začal po druhé světové válce v Římě. Toto město s atmosférou otevřenou světu se tenkrát sotva dokázalo ubránit turistům. Americký filmový průmysl a móda z něj udělaly centrum zivé obchodní činnosti. Rostla poptávka po výrobcích vysoké kvality. Do módy přisly boty od Salvatora Ferragama, k jehoz prominentním zákaznicím patřily Greta Garbo, Sophia Loren a Audrey Hepburn. Kozené zbozí od firmy Gucci se stalo symbolem italské elegance na mezinárodní úrovni. Fotografie umělců a filmových hvězd zavěsených do italských módních tvůrců znal celý svět.

Dalsím slavným městem spojeným s módou se koncem sedmdesátých let stalo Milano, kam se hrnula „alta moda pronta“, italská modelová konfekce, a povýsila tuto severoitalskou metropoli na katalyzátor módních trendů a stylů. Zástupy bohatých amerických dam přijízděly z USA bez zavazadel, aby se v Miláně oblékly pro přístí měsíce. Zavládl hýřivý přepych zivých barev vědomě budící senzaci. Návrháři jako Giorgio Armani, Gianni Versace, Franco Moschino se prosadili na mezinárodním trhu a spolu s jiz známými jmény jako Missoni, Fendi, Biagiotti, Valentino nebo Krizia zajistili italské módě nový rozmach, který ve více či méně úspěsných vlnách trvá dodnes.

Pojďme se podívat trochu blíze do návrhářské kuchyně některých z nich.

- GIANNI VERSACE

- ALBERTO GUARDIANI

- MISSONI

- MOSCHINO

- GIORGIO ARMANI

- DOLCE & GABBANA

- GUCCI

- SALVATORE FERRAGAMO

- FENDI

- ERMENEGILDO ZEGNA

- LAURA BIAGIOTTI

- VALENTINO

- KRIZIA
Martin & Co